SeYrAnTePe Fm Forum Sitesine Hoşgeldiniz

SeYrAnTePe Fm FoRuM sİtEsİnE HoŞgElDiNiZ...ÜyE OlMaYı UnUtMaYıNıZ... ADMİN...

Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular

» Bedava Sohbet Odaları
Perş. Mayıs 10, 2018 4:16 pm tarafından aLa

» Mobil Sohbet Keyfini Bizimle Yaşayın
Perş. Nis. 12, 2018 7:48 pm tarafından aLa

» Mobil Sohbet Keyfini Bizimle Yaşayın
Perş. Nis. 12, 2018 7:45 pm tarafından aLa

» Mobil Sohbet ve Sohbet Siteleri
Paz Mart 18, 2018 7:57 pm tarafından aLa

» Turk Chat Sohbet
Paz Mart 18, 2018 7:52 pm tarafından aLa

» 1000 Tık 25TL - 1000 Kurulum 500TL (Kurulum Başı 0,50 TL)
Paz Şub. 25, 2018 1:45 pm tarafından SARIYILDIRIM

» 1000 Tık 25TL - 1000 Kurulum 500TL (Kurulum Başı 0,50 TL)
Paz Şub. 25, 2018 12:55 pm tarafından SARIYILDIRIM

» FİFA 18 SATIN AL
Paz Şub. 25, 2018 12:37 pm tarafından SARIYILDIRIM

» FİFA 18 SATIN AL
C.tesi Ocak 06, 2018 10:46 pm tarafından SARIYILDIRIM

Istatistikler

Kullanıcılarımız toplam 671 mesaj attılar bunda 557 konu

Toplam 44 kayıtlı kullanıcımız var

Son kaydolan kullanıcımız: aLa

Kimler hatta?

Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok


[ Bütün listeye bak ]


Sitede bugüne kadar en çok 47 kişi Salı Eyl. 05, 2017 3:15 pm tarihinde online oldu.

RSS akısı


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

  Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

  Paylaş

  SARIYILDIRIM

  Mesaj Sayısı : 33
  Kayıt tarihi : 04/04/15

  Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

  Mesaj  SARIYILDIRIM Bir C.tesi Ekim 17, 2015 5:34 pm

  Neden anlaşmalı boşanma davası açmalı?

  [URL="http://www.meltemdagasan.av.tr"]Anlaşmalı boşanma[/URL] davası, Türk Medeni Kanunu'nun en fazla uygulanan hükümlerinden biri olup, genel olarak boşanma davalarının %90'ını oluşturmaktadır.

  Anlaşmalı boşanma davası adı eşlerin [URL="http://www.meltemdagasan.av.tr"]boşanma[/URL] ve boşanmanın sonuçları konusunda anlaşmalarından gelmektedir. Genel olarak ülkemizde, yılda 150.000 kadar boşanma davası açıldığı düşünüldüğünde Medeni Kanun'un anlaşmalı boşanma davasına ilişkin hükümlerinin uygulamasının ne kadar önemli olduğu da anlaşılır.

  [URL="http://www.meltemdagasan.av.tr"]Ankara avukat[/URL] bürosu olarak Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır, devamında eşlerin bir isteğinin kalmadığı evliliklerin kanun yolları dolanılarak bitirilmesinin önüne geçilmek üzere düşünülerek kanunlaştırılmıştır. Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesini sağlayan hüküm kanunlaştırılmadan önce, eşler çekişmeli şekilde, şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası için mahkemeye başvuruyorlar, gösterdikleri ikişer tanık da tarafların bu durumuna şahitlik ederek boşanma gerçekleştiriliyordu. Bu durum, yargılamaların uzamasına ve tarafların anlaşmazlıklarının gerçek olup olmadığını bilmeyen tanıklıkların ortaya çıkmasına ve hukuk anlayışının, kanunun etrafını dolanma şeklinde, zedelenmesine yol açıyordu. Yapılan düzenleme ile buna bir son verilmiş ve eşlerin anlaşmaları halinde, mahkemeye birlikte başvurarak boşanma kararını elde etmeleri sağlanmıştır.

  Öncelikle eşler, boşanma hakkındaki görüşlerini birbirleriyle paylaşmalıdırlar. Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşmesi için ilk kural her iki eşin de boşanmayı istemesidir.
  İkinci olarak, varsa çocukların hangi ebeveynde kalacağı konuşulmalıdır. Bu konuda eşler aralarındaki anlaşmazlığa neden olan olayları değil çocukların geleceği açısından doğru olanı yapmaları gerekir.
  Velayete karar verildikten sonra yapılması gereken, diğer eşin çocukların geçimi için yapacağı katkıyı belirlemektir.
  Bundan sonraki aşama, ihtiyacı olan eşin yaşı, ekonomik-sosyal durumu, eğitim seviyesi, tekrar evlenme ihtimali, mal varlığı, çalışıp çalışmadığı da gözönüne alınarak yoksulluk nafakası belirlenmelidir.Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır
  Son olarak evlilik içinde edinilen mal varlıkları ile ziynet eşyaları, ev eşyalarının paylaşılması ve kusuru daha az olan eşe ödenecek tazminat konusunda anlaşılmalıdır. Genel olarak kadınlar, boşanma sürecinde çok yıprandıkları için mal varlığı, tazminat ve nafaka haklarından vazgeçmekte ancak belirli bir süre geçtikten sonra pişmanlıkla yeni davalar açma imkanını araştırmaktadır. Erkeklerde de özellikle yeniden evlenmeden sonra, çocuğa-eski eşe verilen nafakanın indirilmesi için dava açma düşüncesi yaygındır. Bu nedenle anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken, bu işten anlayan, tecrübeli bir avukatın yardımı ileride çıkacak anlaşmazlıkları önlemeye yardımcı olmaktadır.

  kaynak : meltemdagasan.av.tr

   Forum Saati Paz Kas. 18, 2018 10:27 pm